Základné informácie o krajine

 

Nórsko je krajina fjordov a ostrovov. Rozprestiera sa v západnej časti Škandinávskeho polostrova. Hlavným mestom je Oslo. Úradnými jazykmi sú nórčina a lapončina, no takmer všetci vedia hovoriť aj po anglicky. Nórsko je konštitučnou monarchiou na čele s hlavou štátu - kráľom Haradlom V. Používaná mena je nórska koruna. Pre prepočet na eurá môžete použiť kalkulačku s aktuálnym výmenným kurzom na tejto stránke nižšie.

 

 

Pobrežie Nórska má vďaka Golfského prúdu mierne podnebie. Vnútrozemské teploty kolíšu podstatne viac a treba počítať s teplým letom a studenou zimou, ktorá trvá od novembra do marca. Dážď sa vyskytuje počas celého roka a v zime často sneží. Severné časti krajiny - blízko Polárneho kruhu - sú v lete zaliate svetlom takmer celých dvadsaťštyri hodín (polárny deň), v zime očakávajte šero aj počas väčšiny dňa (polárna noc). Vhodný odev závisí od sezóny. V každom prípade, tu využijete nepremokavú vetrovku. Aktuálnu predpoveď pre Oslo nájdete aj dolu na tejto stránke. Po kliknutí na uvedený odkaz si môžete vyhľadať aj ďalšie nórske mestá. Časové pásmo je rovnaké ako na Slovensku.

Nórsko je členom NATO a OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), ale nie Európskej únie. To najmä kvôli rope a zemnému plynu ťažených z plošín v Severnom mori, čo robí túto krajinu jednou z najbohatších krajín Európy. Momentálne je Nórsko zároveň aj jednou z krajín s najvyššou životnou úrovňou na svete. V porovnaní so Slovenskom je Nórsko rozlohou 6,6 krát väčšie, ale obyvateľov má o približne pol milióna menej. Preto má stále nedostatok pracovnej sily z radov samotných Nórov.

 

Kontakty na ambasády:                                                                                                                                                                     

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Oslo:

Embassy of the Slovak Republic

Thomas Heftyes Gate 24

N-0244 Oslo

Kingdom of Norway

Tel.: +47 2 204 94 70 - 24 hodinová služba
Fax: +47 2 204 94 74
Email: emb.oslo@mzv.sk

                                                                                                                                                                                 

Ambasáda Nórskeho kráľovstva v Bratislave:

The Royal Norwegian Embassy

Palisády 29

811 06  Bratislava

Slovakia 

Tel:  +421 2 5910 0100
Fax: +421 2 5910 0115
Email: emb.bratislava@mfa.no

Provided by IFC Markets

Vyhľadávanie

Kontakt

NORTH-WEST Recruitment Košice +421 944 613 631
+421 944 572 702
Pondelok až piatok
09,00 - 17,00 hod.